Fora internetowe – pierwsze działania marketingowe (budowanie wizerunku)

Autor wpisu: dnia 22 marca 2011 w kategorii E-marketing | 8 komentarzy

Połowa września 2008 roku. Postanowiłem poszukać jakieś fora internatowe, które miały spełniać 2 zasadnicze cele. Pierwsze było budowanie mojego wizerunku jako eksperta w dziedzinie szeroko pojętego ebiznesu i marketingu internetowego. W sumie to za dużo powiedziane „eksperta”. Napisałem tak, bo to ostatnio takie modne słowo. Ekspertem nie uważam się w żadnej dziedzinie. Po prostu czasem coś napiszę lub doradzę i czasami te moje starania są dla kogoś przydatne. Niemniej jednak już w tamtym czasie chciałem zacząć udzielać się na forach. Jeśli miałem coś sensownego do napisania, to pisałem. To oczywiście procentuje do dzisiejszego dnia. W końcu udzielanie się na forach jest jednym z prostych, a zarazem skutecznych form promocji. Tylko trzeba to robić umiejętnie. Mnie osobiście czasem aż krew zalewa jak niektórzy promują swoje usługi i produkty na forach. Zapewne stworzę o tym kiedyś jakiś kurs.

Druga sprawa do jakiej miały służyć dane fora jest także dosyć oczywista. Chciałem czerpać z nich wiedzę. Na forach wiele osób się udziela z różnorakimi doświadczeniami i często można się nauczyć nowych rzeczy. Po za tym w razie jakich wątpliwości miałem zamiar pytać się na forach i tak też czasami czyniłem. W końcu do tego są fora, żeby dzielić się wiedzą.

Przedstawię Ci teraz wszystkie fora w tematyce ebiznesu i emarketingu, które znalazłem i na których się udzielałem, bądź chciałem udzielać. Napiszę też o innych forach, do których dołączyłem później lub chciałem dołączyć, żeby nie rozbijać tego tematy na kilka wpisów. Napiszę także cały przebieg mojego uczestnictwa w części forów.  Nie podam do wszystkich forów linków bezpośrednich. O tym dlaczego dowiesz się przy każdym forów.

Forum ebiznesowe na pewnym poziomie

Nie powinno to być zaskoczeniem dla osób, które mnie znają. Pierwszym forum, do którego dołączyłem było forum ebiznesowe Pawła Krzyworączki. Zawsze było w moich zakładkach „fora” jako pierwsze i jeszcze nie raz o nim wspomnę.

Mimo, iż forum istniało już 5 miesięcy w momencie, gdy się rejestrowałem to miało tylko 100 ileś postów. Pawłowi było z początku trudno rozkręcić to forum, bo generalnie trudno jest rozruszać forum, gdy jest się właściwie samemu. Mimo wszystko było na ten czas najatrakcyjniejszym forum ebiznesowym dla mnie. Dlaczego? Zdecydowanie zachęciła mnie duża ilość różnych podkategorii. Wszystkie mnie interesowały. Fakt, że większość była wówczas jeszcze pusta. Na dzień dzisiejszy jest więcej podkategorii – zostały dodane w czasie rozwoju forum. Dołączyłem do forum i postanowiłem pomóc rozruszać je. Zacząłem się udzielać i do dziś jestem aktywny na tym forum, a nawet więcej 😉

Drugie forum ebiznesowe

Drugim forum, w którym się udzielałem było forum Tomka Urbana – forum.ebiznes.org.pl. Nie podam linku, bo to forum już nawet nie istnieje z tego co zauważyłem – jest przekierowanie na inną stronę. W sumie to pamiętam, że nawet wcześniej się zarejestrowałem niż na forum.ebiznesy.pl – kiedyś szukałem odpowiedzi na jakieś pytanie na forum Tomka.

Moja kariera długo na tym forum nie trwała. A to dlatego, że to forum umierało śmiercią naturalną. Jak sam Tomek wspomniał gdzieś na jednym ze swoich blogów, że to forum jest martwe (może nie w tych słowach, ale nie czepiajmy się szczegółów). Za dużo tam nie napisałem, bo większość postów to były reklamy. Dosyć szybko zrezygnowałem z tego forum, przeglądając je tylko i po czasie już nawet nie zaglądałem.

Forum przyjaznych inwestorów

W listopadzie 2008 roku zarejestrowałem się na forum inwestorów. Postanowiłem też się tam udzielać. Na forum jest kategoria ebiznes. Na początku udzielałem się także w innych działach, bo wówczas interesowałem się także inwestycjami. Jednak po czasie ograniczyłem się tylko do działu o ebiznesie. Zainteresowanie inwestycjami spadło no i czasu brakowało na wszystkie działy.

Obecnie nadal przeglądam to forum, ale raczej się nie udzielam, ponieważ dział ebiznesowy jest raczej uśpiony. Po za tym często szkoda mi czasu. W końcu na ilu forach można się aktywnie udzielać 😉 Ale zapewne jak jakiś ciekawy wątek w tamtym dziale powstanie to swoje 3 grosze wrzucę 😉 To jest obecnie drugie forum z tematyki ebiznesu, które mam na oku. Nie poszło ono w totalną odstawkę.

Forum marketingu internetowego

Może teraz parę słów o forum marketingowym – forum.sprawnymarketing.pl. Forum jest zamknięte, dlatego nie daje linku. Nie wiem nawet dokładnie kiedy się na tym forum zarejestrowałem. Napisałem chyba 3 posty. Chciałem się na nim udzielać, ale nie działały awatary. Zgłosiłem to do administracji. Brak odpowiedzi z ich strony, no to nie udzielałem się, bo nie chciałem mieć awatara z jakimś errorem. Przygoda z tym forum skończyła się szybko.

Forum biznesowe

W marcu 2009 roku, więc spory kawałek czasu zarejestrowałem się na dwóch kolejnych forach. Jednym z nich było forum biznesowe. Ma ono dział o ebiznesie i tylko tam się udzielałem. To było miejsce, do którego dosyć długo wracałem, ale w końcu opuściłem to forum z dwóch powodów. Po pierwsze nie podobała mi się tamtejsza atmosfera i zachowanie użytkowników, w tym chyba zwłaszcza starych wyjadaczy, którzy mieli pozjadane wszystkie rozumy i wiedzieli chyba wszystko. No i porada typu „zobacz w Google” była na codziennym miejscu. Generalnie niemiłe towarzystwo w moim odczuciu. Drugim powodem, dla którego opuściłem to forum to czas – szkoda mi go było, zwłaszcza w takiej atmosferze.

Forum o programach partnerskich

Kolejne forum, na którym zarejestrowałem się w marcu 2009 roku – forum.skutecznypartner.pl. Forum jest martwe i shakowane, dlatego nie daje linku. Właściwie to forum było już martwe, jak się zarejestrowałem już. Walnąłem tam tylko 2 posty, w tym jeden powitalny. Do rejestracji skusiła mnie tematyka, koncentrująca się na programach partnerskich. Szybko odszedłem od tego forum.

Forum o sklepach internetowych

Kolejne ciekawe forum o ecommerce. Tu zaciekawiła mnie także ta tematyka, koncentrująca się na sklepach internetowych. Jednak mimo dodania go do zakładek i zainteresowania, nawet się chyba na nim nie zarejestrowałem. W związku z czym nie odwiedzałem go. Zapewne szkoda było mi czasu na kolejne forum. To forum znalazłem jakoś w międzyczasie – chyba w tym samym czasie co forum o marketingu omawiane wyżej.

To tak mniej więcej byłoby z forami o tematyce ebiznesowej w moim przypadku. Jak widzisz na chwilę obecną jestem aktywny na jednym forum. Wynika to też z jednego prostego faktu. Promocja poprzez fora jest czasochłonna. I w sumie trzeba cały czas pisać, aby mieć z tego korzyści.

Jestem członkiem jeszcze innych forów, ale to może innym razem, gdyż tematycznie one znacząco odbiegają od zestawienia powyżej – dotyczą innej dziedziny.

8 komentarzy dla“Fora internetowe – pierwsze działania marketingowe (budowanie wizerunku)”

 1. Co do tematu forum Pawła, sam rozumiem przez co przechodził. Mimo dość dużej odwiedzalności mojego serwisu póki co forum jest dość martwe, fakt że wciąż nie wrzuciłem tam całej wiedzy którą chcę przekazać.

  Wracając do odwiedzanych for, w miarę aktywnie staram się uczestniczyć także na oficjalnym polskim forum LockerZ, w końcu całe skupia się na zarabianiu w sieci. Niestety główna część użytkowników na każdy zasugerowany przezemnie sposób zarabiania w sieci reaguje pytaniem „a jak to obejść żeby zarobić?”. Niestety większość osób tam ebiznes widzi w surfbarach i klikaniu w reklamy, no ale niektórym wystarcza te 10 zł. na miesiąc 😉

  Ogólnie działalność na forach jest czasochłonna lecz równie ważna. W końcu oprócz bloga to tam ludzie mogą poznać nas najlepiej.

  Artur Smolicki
  http://www.newcreative.pl

 2. Witam!
  Ja również jestem użytkownikiem forum ebiznowego. Jest to naprawdę dobre forum. Gorąco polecam tym,którzy jeszcze nie mają tam konta.
  Co do sprawnymarketing.pl to faktycznie forum jest zamknięte. Na szczęście został utworzony blog, na który również zaglądam.

 3. Patryk pisze:

  Ostatnio rozglądałem się za innymi forami niż ebiznesy i nic innego w sumie nie znalazłem. Znalazłem jeszcze jakieś jedno, ale tam ktoś robi wpis raz na miesiąc. Szkoda, że nie ma więcej polskich for o ebiznesie.
  Ostatnio zastanawiam się nad wykupieniem dostępu do merytorium albo forum maxroy. Parę złotych trzeba wydać, ale żądza wiedzy chyba jednak będzie silniejsza.

  • Paweł Landzberg pisze:

   A ja słyszałem, że na Merytorium nie jest tak fajnie. Bynajmniej od jakiegoś czasu. Mówię „słyszałem”, bo sam nie należę do tamtejszej społeczności i mnie tam wcale nie ciągnie.

   A o Maxroy to nic w sumie nie mogę powiedzieć.

   Ja bym może lepiej zainwestował pieniądze w jakieś szkolenia. W zależności co by Cię interesowało.

   • Patryk pisze:

    Szkoleń to na razie mam dość. Mam kilka, których jeszcze nie przerobiłem. Mi chodzi o trochę inna wiedzę niż na szkoleniach. Na forum jak się temat dobrze rozwinie to masz wiedzę z kilku pkt widzenia, a na szkoleniu tylko to co autor uważa za istotne.

    • Paweł Landzberg pisze:

     Tak, to też fakt. Z forów masz wiedzę od różnych osób, którą możesz posklejać w ciekawy kawałek informacji.

 4. Urszula pisze:

  Witam,odwiedziłam całkiem sporo różnych blogów , czytam wpisy na forach i lepszego od ebiznesy nie znalazłam.Mogę się mylić,może są lepsze ale tam nie trafiłam.W sieci jestem od nie dawna,brakuje mi obserwacji zachowań ludzkich, by móc wyciągać właściwe wnioski.A nie które wpisy na forach są tak układne i przesłodzone,że trudno je przełknąć.Pozdrawiam Urszula.

  • Paweł Landzberg pisze:

   Różnych ciekawych blogów jest całkiem sporo. Ale jeśli chodzi o fora to forum.ebiznesy.pl jest chyba najlepszym forum w tematyce ebiznesu w Polsce.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *