sNews – prawdopodobnie najlżejszy CMS na świecie

Autor wpisu: dnia 12 maja 2011 w kategorii Projekty e-biznesowe | 0 komentarzy

Długo nie pisałem z różnych względów, ale trzeba w końcu coś skrobnąć 😉 Na razie cały czas generalnie poświęcałem na rozwój serwisu bizneswnecie.pl (jego poprzedniej wersji). Było to dosyć kłopotliwe, bo każdy wpis zabierał dosyć dużo czasu z racji tego, że całość strony była w czystym htmlu (no i dołączone w PHP stopka, top i panel boczny). Do tego miałem też wersje do druku, więc trochę zawsze musiałem zmieniać, aby każdy wpis był odpowiedni.

Już od dłuższego czasu myślałem nad tworzeniem kolejnych stron w jakimś CMSie. W końcu nie będę wszystkie strony ręcznie modyfikować, kod po kodzie. Troszkę gdzieś czytałem w sieci różne opinie. Zasugerowałem się jedną z takich opinii. Opinia brzmiała mniej więcej tak, że WordPress jest ciężkim i powolnym CMSem. Może i tak jest, ale to zależy jak mamy go skonfigurowane. Postanowiłem zrobić na przekór wszystkim i użyć innego CMSa. Skoro wszyscy używają WordPressa, to ja go nie będę używać 😉 I tak też padło pod wpływem owej opinii na wybór bardzo niszowego i lekkiego CMSa.

CMS sNews jako alternatywa

Wybrałem CMSa sNews. Zapewne mało kto kojarzy tego CMSa. Jest ona naprawdę bardzo prosty i lekki. Cały rdzeń CMSa znajduje się w jednym pliku PHP. Nie ma on zbyt wielu funkcji domyślnie, ale chciałem go zastosować. W przeciwieństwie do WordPressa dodawanie wtyczek nie jest takie proste. Każdego moda trzeba dodawać ręcznie w kodzie modyfikując pliki i nierzadko bazę danych. Tak że mimo wszystko trochę zabawy z nim jest.

Wszelkie mody wymyślają różni programiści i zwykli ludzie. Większość z tych modyfikacji jest dostępna na oficjalnym forum sNews. Odwiedzałem to forum codziennie i dodawałem do zakładek mody, które mogłyby mi się przydać (a także poprawki bugów). Ostatnio przestałem jednak odwiedzać to forum, ponieważ powoli chcę odejść zupełnie od tego CMSa, a sam system chcę wykorzystywać już tylko do stron zapleczowych.

Blog o sNews

Ok, ale przejdźmy do samego projektu, który stworzyłem w związku z tym CMSem. Opiszę go w całości, gdyż jest to już projekt właściwie, że tak powiem, skończony.

Postawiłem na sNews i pierwszy pomysł na jaki wpadłem to stworzenie bloga, w którym będę opisywał jak dodaje się poszczególne mody, dodatki, jak naprawia się bugi w tym CMSie. I tak też w listopadzie 2009 roku bardzo spontanicznie powstał blog o sNews. Powstał spontanicznie, bo zainstalowałem CMSa i już ten blog był udostępniony dla ogółu. Możesz zerknąć na pierwszy wpis – jest tam screen jak wygląda ten CMS po instalacji – tak też wyglądał mój blog na początku (był w standardowej obskurnej skórce).

Głównym zamysłem było po prostu robienie wpisów jak modyfikować tego CMSa – właściwie to był taki notatnik dla mnie, abym wiedział jak coś zrobiłem w nim na przyszłość. W styczniu 2010 stworzyłem nową skórkę dla niego. Jest to skórka do WordPressa i przystosowanie jej do sNews kosztowało mnie 2 tygodnie czasu.

Lista adresowa

Zaczęły się pojawiać nawet maile z pytaniami i podziękowaniami za taki blog od osób zainteresowanych tym CMSem. Miałem nawet pomysł, aby stworzyć kurs obsługi tego CMSa w zamian za zapis na listę adresową. Po prostu chciałem przedstawić w formie video-tutoriali wszystkie funkcje sNews – w wersji podstawowej. Jednak do tego nie doszło.

Forum o sNews

W międzyczasie także właściwie pod wpływem spontaniczności oraz namowy jednego z moich czytelników stworzyłem forum dla społeczności tego CMSa na skrypcie phpbb3 (nie było to moje pierwsze forum, ale o tym będzie kiedy indziej 😉 ).

Przemianowanie bloga na stronę zapleczową

W miarę upływu czasu coraz mniej pisałem na tym blogu i coraz mniej mi się chciało go prowadzić (podobnie z forum). Wynika to głównie z tego, że nie znam się na PHP i bazach danych, a prowadząc blog o takiej tematyce chyba wypadałoby mi się znać. Po za tym każde pytanie od czytelników w stylu „jak coś zrobić” wiązało się ze stratą ogromnej ilości czasu, a odpowiedzi i tak nie rozwiązywały zwykle problemu, bo się po prostu na tym nie znam.

Z tego też względu jakiś czas temu zarzuciłem ten projekt. Po co mam się ładować w coś na czym się nie znam? Miał to być w sumie taki mój pamiętnik, ale zainteresowanie ze stron czytelników rosło, a przez to traciłem sporo czasu. Ja tylko ewentualnie potrafiłem nieco zmodyfikować kod metodą prób i błędów. W związku z czym na dzień dzisiejszy strona ta jest moją stroną zapleczową. Może coś tam na niej skrobnę, jeśli będzie mi się chciało, ale wątpię. Oczywiście na pytania dalej odpowiadam, albo jeśli ktoś na forum coś napisze. W sumie sporo czasu poświęciłem temu projektowi. Spontanicznie z nim zacząłem i spontanicznie skończyłem 😉

W sumie pomysł z tym blogiem, forum i listą adresową mógłby być dobry, ale dla kogoś kto się zna na programowaniu i ma do tego smykałkę. No i po za tym chcę zaznaczyć, że samo dodawanie treści nie jest takie proste jak w Wordpresie – domyślnie mamy edytor html i kilka podstawowych przycisków.

Obecnie staram się odchodzić od tego CMSa na rzecz WordPressa. Ale do stron zapleczowych sNews nadaje się znakomicie. Bardzo prosty, szybko działa, bez zbędnych bajerów i do tego przyjazny dla wyszukiwarek (no może kilka modów trzeba dodać, aby w pełni był przyjazny 😉 ).

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *