Kurs JavaScript – nauka tworzenia dodatkowych funkcji i efektów na stronie

Autor wpisu: dnia 7 marca 2011 w kategorii Tworzenie stron | 2 komentarze

Mając już dosyć sporo wiedzy na temat tworzenia stron internetowych postanowiłem rozszerzyć dalej swoje horyzonty w tej materii. Padło na naukę języka skryptowego JavaScript. Wybór był uwarunkowany dwoma rzeczami: w dotychczasowych publikacjach jakie nabyłem JavaScript był poruszany troszkę głębiej. Po za tym nie miałem własnego serwera i wszystko robiłem lokalnie, dlatego też lepiej było wybrać język działający po stronie przeglądarki. Jednak czy ten wybór był na pewno słuszny? Na chwilę obecną mogę napisać, że szkoda, że wybrałem JavaScript, ale o tym za chwilę. Niemniej jednak zawsze jakieś doświadczenie w pamięci zostało.

Pierwsza w miarę normalna strona

Zanim jednak przejdę do JavaScriptu chcę jeszcze coś pokazać. Przed chwilą mi się o tym przypomniało 😀 W ramach końcowych etapów nauki HTML i CSS z zakupionych publikacji zrobiłem taką powiedzmy pierwszą moją stronę, która można by powiedzieć, że wyglądała już jak strona (tak w całości złożona była). Możesz ją obejrzeć w tym miejscu. Taki mój mały „freestyle” 😉 Sam zrobiłem, aby sprawdzić swoją wiedzę. Ewentualnie oczywiście spoglądałem do książek, aby przypomnieć sobie jak się coś robi.

JavaScript – recenzje

Do nauki JavaScriptu zakupiłem dwie pozycje, które omówię pokrótce jednocześnie – nie będę rozbijać tego na dwa wpisy, bo to raczej pewnie i tak jest nudne (przynajmniej mnie by nudziło czytanie tego samego, tylko innymi słowami). Pierwszą książką, którą nabyłem była pozycja JavaScript dla każdego. A oto jej recenzja napisana spory czas temu:

„JavaScript dla każdego. Wydanie IV” to pozycja dla tych webmasterów, którzy chcą urozmaicić swoje strony. Stosując jeden z najpopularniejszych języków skryptowych, jakim jest JavaScript można tworzyć bardziej dynamiczne strony WWW, interaktywne z użytkownikiem. Pozycja ta przedstawia podstawowe zagadnienia z zakresu JavaScriptu oraz jego zaawansowane możliwości.

W książce zaprezentowana jest spora porcja wiedzy z zakresu JavaScriptu. Michael Moncur podzielił publikację na sześć części, które przedstawiają określone zagadnienia w ramach JavaScriptu. Każda kolejna część bardziej zagłębia się w tajniki tego języka skryptowego.

W pozycji tej przedstawiono podstawowe zasady działania JavaScriptu, a także jego porównania z podobnymi językami. Autor pokazuje podstawowe oraz najczęściej stosowane elementy tego języka, niezbędne do tworzenia skryptów samodzielnie.

Przekazując wiedzę, autor w swojej książce kładł nacisk na pisanie skryptów, które byłyby zgodne ze standardami tworzenia stron WWW. Dzięki czemu czytelnik uczy się pisać skrypty, które będą działać we większości nowoczesnych przeglądarek oraz jednocześnie nie będą psuć układów strony w wyniku niechlujnie napisanych skryptów. W publikacji przedstawiono również metody usuwania błędów z kodu oraz sposoby ich znajdywania.

Michael Moncur zwraca również uwagę na fakt, że część internautów używa przeglądarek nie obsługujących JavaScript lub mają wyłączoną tą opcję. Dlatego pokazuje sposoby, jak pisać nieprzeszkadzające skrypty. Przedstawia jak pisać skrypty sprawdzające różne przeglądarki, a także jak pisać, aby internauci nie korzystający z JavaScriptu mieli pełny dostęp do funkcjonalności witryn.

W książce pokazano również zastosowanie JavaScriptu w technologii AJAX. Czytelnik może poznać podstawy modelu AJAX wraz z przykładami. Jest to nowoczesna technologia, coraz częściej wykorzystywana na stronach internetowych.

Organizacja książki jest przejrzysta. Odbiorca przechodzi kolejne etapy nauki, do coraz trudniejszych zagadnień. Omawiane tematy poparte są przykładami. Sekcja „Zrób to sam” na końcu każdego rozdziału przeprowadza praktyczne zastosowanie omawianego wcześniej materiału. Czytelnik może śledząc wskazówki tworzyć swoje skrypty.

Dodatkowo w celach treningowych na sam koniec rozdziału autor sprawdza wiedzę czytelnika z zakresu rozdziału pytaniami testowymi. Ponadto dodane są również ćwiczenia, które odbiorca musi zrobić sam. Nie ma ich rozwiązań w książce. Jest to dobry sposób na sprawdzenie się czy wiedza z danego rozdziału jest dobrze przyswojona i możliwa do samodzielnego wykorzystania w praktyce.

Autor przedstawił również przydatne oprogramowanie przy pisaniu skryptów oraz kodu (X)HTML. Co więcej na końcu książki umieścił podstawowe elementy języka JavaScript wraz z opisami. Stanowią one mini leksykon.

Pozycja ta jest napisana przystępnie i nie powinno sprawić problemów przyswojenie wiedzy, którą kryje. Jest to dobra pozycja, z której można nauczyć się JavaScriptu od podstaw. Publikacja przyda się z pewnością webmasterom, którzy dopiero chcą zacząć pisać skrypty w tym języku. Dzięki niej można poznać podstawy i zacząć pisać samodzielnie skrypty od prostych zaczynając i przechodząc do coraz bardziej złożonych.

Dosyć monotonna ta recenzja 😛 Gratuluję Ci jeśli ją przeczytałeś całą 😉  Sporo zwrotów mówiących w sumie to samo. Dobra, ale mimo wszystko jest to dosyć dobra pozycja. Jak widzisz pojawia się też nowe pojęcie „AJAX”.

Jednakowoż druga pozycja z tego zakresu tematycznego, którą nabyłem jest lepsza. A jest nią JavaScript. Podręcznik tworzenia interaktywnych stron internetowych. Jest obszerniejsza od poprzedniej książki a jej recenzja jest następująca:

Jednym ze sposobów na stworzenie bardziej interaktywnych stron internetowych jest wykorzystanie języka skryptowego JavaScript. Dave Thau w swojej książce przedstawia ten język od podstaw. Prezentuje wszystkie najważniejsze elementy JavaScriptu niezbędne do pisania samodzielnych programów.

Jak autor sam wspomina, aby sięgnąć po tę pozycję potrzebne są podstawy języka (X)HTML. Są one konieczne do lektury tej publikacji.

W pozycji tej zaprezentowana jest pokaźna ilość wiedzy z zakresu JavaScriptu, a także modelu AJAX. Całość jest dosyć szczegółowo omówiona, dzięki czemu czytelnik może się bardziej zagłębić w tajniki tego języka.

Przedstawiane zagadnienia są omawiane na podstawie przykładów, które są umieszczane fragmentami w listingach. Z kolei listingi są świetnie oznaczone. Dzięki numerom przy trudniejszych fragmentach kodu autor tłumaczy ich znaczenie i funkcje, jakie spełniają. To sprawia, że łatwiej jest czytelnikowi analizować kod JavaScriptu.

Uważam, że jest to zdecydowanie bardzo dobra pozycja. Nie stanowi problemu zrozumienie zagadnień, jakie obejmuje. Dosyć szczegółowo i profesjonalnie omówione zagadnienia pozwalają czytelnikowi rozszerzyć zakres swoich umiejętności o wykorzystanie JavaScriptu, modelu AJAX i DHTML (Dynamiczny HTML).

Autor wykorzystuje w niektórych przypadkach dodatkowo język serwerowy PHP. Jego zastosowanie jest użyte w celu zobrazowania niektórych funkcjonalności JavaScriptu. Chodzi tu o możliwości, w których JavaScript współdziała ze skryptami PHP, które z kolei działają po stronie serwera.

Część teoretyczna i praktyczna książki doskonale współgrają ze sobą i uzupełniają się. Przykłady są dobrze i czytelnie wytłumaczone, dzięki czemu nawet laik z zakresu JavaScriptu zrozumie je.

Koniec każdego działu zawiera podsumowanie i zadanie praktycznie. Nie muszę chyba mówić, że jest to dobry sposób na przypomnienie sobie partii wiedzy i spróbowanie wykorzystania go w praniu. Daje to możliwość sprawdzenia siebie. W razie problemów każde zadanie jest omówione i przeanalizowane na końcu książki.

Kolejnym plusem jest pokaźne streszczenie wszystkich obiektów, funkcji, metod i innych elementów języka JavaScript na końcu publikacji. Jest to duży zbiór informacji opisanych w pigułce. Oczywiście skorowidz pojęć także jest dostępny, dzięki czemu łatwo można powrócić do interesującego nas zagadnienia.

Dave Thau w swojej publikacji namawia do uczenia się poprzez czytanie i analizę skryptów innych ludzi. Jest to dobre rozwiązanie. Najlepiej uczyć się od kogoś, kto się już na danej rzeczy zna. Czytając kody innych, można zdobywać nowe doświadczenia, nauczyć się ciekawych sztuczek i bardziej poznać możliwości tego języka skryptowego.

Myślę, że pozycja ta jest odpowiednia dla początkujących osób z zakresu JavaScriptu. Jednak napewno średniozaawansowane osoby również znajdą sporo ciekawych, nowych informacji i nieznanych dotychczas możliwości tego języka. Książka ta zawiera dużo cennej wiedzy, której nauka nie powinna przysparzać wielu problemów, gdyż jej przekaz jest na dobrym poziomie, przystępnym dla wszystkich zainteresowanych.

A tu znowu posłodziłem 😛 Generalnie ta książka jest lepsza od poprzedniej, bo porusza więcej zagadnień i dogłębniej. Tak sobie czytam i nie wiem jak mogłem napisać niektóre ze stwierdzeń w tej recenzji np. że średnio-zaawansowane osoby też znajdą w niej nowe rzeczy – napisała osoba, która jest w tej materii lamą. Dalej jestem w tej materii lamą i jak dla mnie to jest pozycja nadal dla początkujących. Czemu? Ponieważ jak bym coś umiał z JavaScriptu sam sklecić to zapewne znałbym wszystko, co zawarte w tej książce, bo to są podstawy.

JavaScript i co dalej?

Ok pouczyłem się JavaScriptu, ale czy na dobre się nim zająłem? Otóż nie. Przerósł moje możliwości, albo przynajmniej za bardzo mnie denerwował. Z samodzielnych zadań z tych książek rzadko kiedy udało mi się coś dobrze zrobić. Za trudne to dla mnie najzwyklej i po za tym trzeba mieć wyobraźnie i być kreatywnym dosyć, aby robić takie skrypty. A dodatkowo osobiście muszę sobie coś wyobrazić, żeby to móc zrobić, a w przypadku skryptów nie zawsze to jest możliwe – przynajmniej dla mnie.

Trochę przykładów z tychże książek mam na komputerze, ale one są raczej prawie, że przepisane, a te co sam robiłem większość nie działa, więc nie widzę sensu wklejać tu tego.

Tak też zakończyłem przygodę z JavaScriptem. Lepiej byłoby w tym czasie pouczyć się PHP, który po dzień dzisiejszy mi towarzyszy, a ja w nim nic w sumie nie umiem 😛 No ale jak już wspomniałem, nie miałbym wówczas gdzie ćwiczyć PHP.

Książki o PHP skończyłem studiować wraz z końcem czerwca 2008 roku. Zauważ jak długo zabrało mi przestudiowanie 5 książek. Jak widzisz nie spieszyłem się.

2 komentarze dla“Kurs JavaScript – nauka tworzenia dodatkowych funkcji i efektów na stronie”

 1. Witaj Paweł 🙂

  „JavaScript. Podręcznik tworzenia interaktywnych stron internetowych” to dobrze znana mi pozycja. Jak dla mnie to naprawdę świetna lektura. Kiedy tylko ktoś pyta mnie o naukę czystego JavaScriptu zawsze odpowiadam, że jeśli chodzi o książki to właśnie pozycja Dave’a Thau.

  Co do samej technologii to JS jest naprawdę bardzo bardzo przydatny i naprawdę prosty dzięki obiektowemu podejściu do praktycznie wszystkiego. Bardzo przydatny jest oczywiście Ajax pozwalający na asynchroniczne żądania.

  Nie sposób nie wspomnieć o jQuery, dzięki któremu korzystanie z JavaScriptu jest niezwykle proste i przyjemne. Jeśli Pawle zraziłeś się do JSa może warto zapoznać się właśnie z tym frameworkiem ?

  Inna ciekawa „rzecz” to EXT JS pozwalający np. na tworzenie bardzo efektownych interfejsów aplikacji webowych (co oczywiście nie oznacza, że nie można ich zrobić za pomocą innych narzędzi).

  Generalnie nie wyobrażam sobie webmastera, który nie radziłby sobie z tą technologią nie mówiąc już o programistach WWW.

  Pozdrawiam 🙂

  • Paweł Landzberg pisze:

   Ta pozycja też wydaje mi się bardzo dobra. Jednak grzebanie w kodzie to jednak nie moja bajka 😉 Za dużo nerwów jak dla mnie i za dużo czasu mi to zajmowało. Może i mam ścisły umysł, ale chyba nie aż tak 😛 Wolę robić coś innego. A w razie czego to z reguły znajduję coś w sieci np. w wymienionej przez Ciebie bibliotece jQuery (w zakładkach też mam co nieco z tą biblioteką). W skrajnych przypadkach zlecam takie rzeczy, ale raczej nie muszę, bo zawsze znajdę jakieś darmowe skrypty z wykorzystaniem JS.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *